Nácviky na zkoušky vloh

MS Malešov 18.-19.4.2009

Ve dnech 18. – 19.4. uspořádala sekce ASS ve spolupráci s MS Roháč – Malešov nácviky na zkoušky vloh. Velké poděkování patří garantovi celé akce panu Hoferkovi a členům MS, kteří se o účastníky akce po celé dva dny vzorně starali, dále pak panu Bendovi, Ing. Pospíšilové a panu Šilbergrovi, kteří se po dobu nácviků společně se mnou zhostili role rozhodčích. No a rozhodně bych neměla zapomenout poděkovat i sv. Petrovi a sv. Floriánovi, kteří nám na tuto akci zajistili počasí jak ušité na míru ! (Taky jsem jim celý týden slibovala i to, co v životě splnit nemůžu :-)).

Celkem se nácviků na zkoušky vloh zúčatnilo 13 špringrů, 11 velššpringrů a 2 kokříci. Nejmladším psím účastníkem byly dvě 4měsíční fenečky WSS s krásnými jmény "Jalůvka" a "Jája" od Jaslůvky a nejmladší vůdkyní pak 7 letá Adélka Tydlitová.

Celá akce byla zahájena v sobotu ráno společným nástupem v kempu u Velkého rybníka, kde byla většina z nás ubytovaná. Po rozdělení do skupin vyrazil každý rozhodčí se svojí skupinou a jedním členem MS , jenž zajišťoval kromě občerstvení v poli i střelbu, do honitby. Malešovská honitba patří bezpochyby k jedné z nejlépe zazvěřených honiteb v ČR vůbec a žádná ze skupin si rozhodně nemohla na nedostatek zaječí zvěře stěžovat. Během sobotního dopoledne měli pejsci a jejich vůdci možnost složit si zkoušky vloh „na nečisto“ . Účelem celé akce bylo jednak vysvětlit úplným začátečníkům, jak má práce slídiče vypadat a jednak je „vyzbrojit“ do budoucího výcviku cennými radami, kterých není nikdy dost. Zkušení vůdci pak měli možnost maximálně využít onoho „zaječího ráje“, aby si u svých pejsků vyzkoušeli zejména slídění a hlasitost.

 

Večer proběhlo v kempu u táboráku vyhlášení výsledků. Každý rozhodčí předal vůdcům své skupiny speciálně upravenou tabulku, do které kromě disciplín běžně hodnocených na ZV (nos, stopa živé zvěře, slídění, hlasitost, klid po výstřelu, ochota do vody, vodění na řemeni) byly přidány i disciplíny hodnotící práci vůdce psa:

slídění za psem :-)
myslivecké oblečení :-)
myslivecká mluva :-)
celkový umělecký dojem :-)
poslušnost a ovladatelnost vůdce :-)

Práce pejsků byla hodnocena většinou pozitivně, u vůdců byli rozhodčí ale už méně shovívaví :-)))
Pokud vůdce nadskočil při výstřelu, měl na sobě oranžový svetřík, pletl si levou a pravou ruku, utopil vodítko, neochotně šel do vody či „mlátil“ psa místo přes mordu přes hubu, tak se to výrazným způsobem projevilo na jeho hodnocení :-)))

Kromě této speciální tabulky si každý vůdce odnesl ještě perníkového zajíce a tužku, aby si mohl vše dobře zapsat za uši! No a na závěr vyhlašování výsledků předali rozhodčí ještě speciální cenu v podobě „placatice na kořalku“ nejnadějnějšímu páru těchto nácviků a to slečně Terezce Vacíkové a jejímu Ronymu (Avennicus Tiferet).

No a pak už si všichni užívali zaslouženého odpočinku, pořád se debatovalo o všem možném i nemožném a u táboráku se opékaly se klobásky a došlo i na zpěv a kytaru :-)

V neděli ráno pan Milan Benda udělal velice hezkou přednášku s ukázkami nácviku aportu. Sekundovala mu při tom 5 měsíční špringřička Bettynka a její matka Anny z Lipových dolin.
Obě fenky prakticky předvedly, že metoda , o které pan Benda mluví, skutečně funguje a zejména malá psí slečna sklidila pak za předvedený výkon obrovský aplaus.

Potom se jednotlivé skupiny rozjely znovu do honitby, aby dotrénovaly to, co den předtím nestihly.
Celá akce byla ukončena společným obědem v myslivecké chatě v Malešově.

Ne všem vůdcům pejsci slídili , hlásili či plavali na „čtyřku“ , ale pevně věřím, že všichni vůdci i jejich pejsci si tuto akci na tu „čtyřku“ užili a pokud tomu tak skutečně bylo, tak tato akce splnila svůj účel a já nelituju času a energie, které jsem do ní vložila :-)!
Mgr. K. Tydlitová

P.S.: Příští rok v Malešově na shledanou....????