Úprava srsti

Zásady kvalitní srsti a celkové kondice psa:

  • pes si musí zvyknout na pravidelné česání
  • pes si musí zvyknout na pravidelné koupání
  • psa to učíme od šteňátka
  • psovi dáváme kvalitní stravu nikoliv odpad
  • podáváme vitamíny na srst
  • pravidelně odčervujeme /4x do roka/
  • pravidelně očkujeme /1x za rok/
  • dbáme aby netrpěl vnějšími parazity
  • pravidelně kontrolujeme a čistíme uši

Ten kdo si pořídí jakékoliv dlouhosrsté ušaté plemeno musí počítat s tím, že vynaloží určitou námahu, čas a peníze na to, aby jeho pes vypadal vskutku dobře a nepodobal se zablácené plstnaté kouli ve které nelze rozpoznat o jakou rasu se to vlastně jedná.

U človeka, který takové plemeno chová ve městském bytě nebo i rodinném domku, kde se pes pohybuje uvnitř je péče o srst a pravidelné koupání samozřejmostí. Domnívám se však, že takováto péče náleží i psovi, kterého chováme v kotci - tedy venku. Nesouhlasím s názorem, že pes se očistí sám. Není to pravda. Špínu z kuže na celém těle ani z uší si prostě očistit nemůže. A tak nezřídka vidávám na výstavách právě takovéto psy, kteří mají tzv.otrhanou srst po celém těle. Je to způsobeno tím, že je špinavá kůže natolik svědí, že si ji snaží poškrábat o vnitřky kotců a tím si ji také vytrhají. Jinou kapitolou je nechuť majitelů pracovních psů po návratu z lesa nebo honu, kde pes celý den tvrdě pracoval, vyčesat všechny nečistoty.

Ten kdo si chce psa ostříhat sám, by se měl zamyslet zda na to stačí vlastními silami. Podle návodu nelze ostříhat každého psa. Pokud si přiznáte, že to nezvládnete obraťte se na odborníka.

Zdá se, že si věříte a tak se do toho můžeme pustit. Připravíme si vše potřebné a zkontrolujeme zda nástroje ke stříhání jsou dostatečne ostré. Psa před stříháním musíme vykoupat. Použijeme k tomu kvalitní šampon, kterých je dnes na trhu dostatek a ve velkém výběru. Psa důkladně namočíme naneseme šampon naředěný vodou / poměr vždy udává výrobce/ a psa vyšamponujeme. Pokud je hodně špinavý po spláchnutí znovu naneseme šampon a postup opakujeme. Potom psa důkladně spláchneme dostatečným množstvím vody. Je velice užitečné použít kondicioner. Necháme ho chvíli působit a opět důkladně spláchneme. Psa můžeme vyfénovat nebo ho nechat uschnout jen tak. Začínáme stříhat

Pes je suchý a tak si ho můžeme nyní prohlédnou a zkusit si představit jak budou vypadat místa, která hodláme upravovat. Jak už jsem výše zmínila každý pes je jiný a tak se musíme dívat jak je stavěný. Dobrou úpravou se dají zakrýt i drobné nedostatky a vady na kráse. Platí, že menší práci bude mít ten, kdo psa pravidelně upravuje. Má už na psovi střih, který pouze pravidělne obnovuje. S rok nestříhanou koulí to bude podstatně horší.

1. Temeno hlavy:

Pokud je na temeni hlavy přerostlá srst, obvykle ji stačí vytrhat prsty nebo trimovacím nožem vytrimovat. Hlava nesmí být v žádném případě vyholená nakrátko.

2. Horní část uší:

Než začneme stříhat uši řádně je rozčešeme. Uši by měly být vystříhány od kořene asi do 1/3 délky ucha. Stříhat můžeme za použití 3mm hlavy od spodu nahoru ke kořeni ucha. Platí, že je lepší stříhat pomalu a méně. Stříháme raději menší 1/3 protože ji můžeme zvětšit. Opačně už to nejde.

3. Spodní část ucha:

Ucho znovu řádně pročešeme a nůžkami zastřihneme roztřepenou a nestejnoměrně dlouhou srst do kompaktního tvaru. Pokud je srst příliš hustá, můžeme ji mírně protrimovat trimovacím nožem.

4. Vnitřní strana uší:

Na tuto partii bychom neměli zapomínat. V přerostlé srsti se drží různé nečistoty, vlhkost a může být příčinou mnoha ušních chorob a zánětu. Musíme se snažit, aby mezi ušním otvorem a závěsem mohl proudit vzduch. Proto pravidelně vystříháváme srst okolo ušního otvoru a z vnitřní stranu ucha opět přibližně do 1/3 délky. Při této příležitosti můžeme uši vyčistit. Přípravky lze zakoupit u veterináře.

5. Vrchní strana krku a kohoutek:

Řádně pročešeme a pomocí palce a ukazováku vytrháváme odumřelou srst. Pokud je srst příliš bohatá můžeme ji zahladit trimovacím nožem. Moje osobní zkušenosti jsou takové, že pokud má pes v oblasti kohoutku velký bílý límec, je lepší na tuto partii vůbec nesahat, protože bílá srst začne později tvořit prstýnky a to je následek úpravy trimovacím nožem.

6. Spodek krku od brady po hrudní kost:

Na tuto partii je potřeba dát pozor. Ne každý pes má ideálně tzv.suchou kůži na krku. Pokud je kůže volnejší je třeba ponechat na krku srst delší. Stříháme asi 14 dní před výstavou el. strojkem od hrudní kosti a postupujeme až po spodní čelist. Při suché kůži si mužeme dovolit stříhat i pár dní před výstavou 3mm hlavou a stejným postupem. Boční strany střihu potom velice pečlive zahladíme efilačními nůžkami do ztracena tak, aby nebyl patrný přechod mezi stříhanou a nestříhanou částí. Při správné úpravě této partie musí vyniknou ušlechtilá hlava na svalnatém elegantním krku.

7. Hruď:

Měla by být dobře osrstěná a to po celé délce hrudníku. Pravidelně rozčesáváme a odstraňujeme starou a odumřelou srst.

8. Hřbet a boky:

Při pravidelném vyčesávání by se nám neměla objevovat odumřelá srst. Pokud se tak přece jenom stane odstraníme ji buď dlouhodobým vyčesáváním velmi hustým kovovým hřebenem, do kterého pro větší účinek můžeme vplést slabou gumičku nebo ji vytrháváme pomocí prstů.

9. Ocas:

Bývá vetšinou úměrně krácen a měl by být plynulým prodloužením hřbetní linie. Ocásek si pečlive rozčešeme a obstřihneme do tvaru kužele. Srst na spodní straně a v okolí análního otvoru ostříháme na krátko viz. obrázek. Opticky tím psa zkrátíme a zabráníme tak znečišťování zadních partií. Nikdy neholíme ocásek strojkem na krátko. U jedinců s dlouhým ocasem se zastřihuje dlouhá strst. Záleží na každém, jak dlouhou vlajku svému psu ponechá.

10. Stehna, břicho a přední nohy:

Je samozřejmě líbivé pokud je srst na uvedených partiích co nejdelší, ale pro pracovní psy nemusí být vždy praktická. Můžeme tedy srst přiměřeně zastřihnout, ale pes musí vypadat kompaktně. Srst na uvedených partiích pravidelně pročesáváme.

11. Hlezno:

Na zadních bězích srst kartáčem vyčešeme směrem nahoru a nůžkami zastřihujeme do kompaktního tvaru. Nikdy bychom tuto partii neměli vystříhávat strojkem na krátko protože hlezno potom vypadá jako zlomené.

12. Tlapky:

Stříháme do uzavřeného tvaru tzv.kočičí. Nůžkami vystříháme srst na spodní straně mezi polštářky, tlapku obstřihneme dokola. Kartáčem si vyčešeme srst na vrchní straně prstu a opatrně ustřihneme tak, aby na horní straně nebyla žádná přebytečná srst.

13. Zadní strana zápěstí předních běhů:

Vystříháváme od polštářku tlapky až po zápěstní kloub /horní polštárek/ tak, abychom dosáhly plynulého přechodu mezi krátkou a dlouhou částí srsti na předních bězích.

Všechnu odumřelou srst na bězích vytrháváme pomocí palce a ukazováku, popř. dohladíme trimovacím nožem.

Snad Vám tato stránka pomůže při úpravě Vašeho psa což je také jejím cílem.

Převzato ze stránek chovatelské stanice Apollomonnat