Agility

Coursing

Dogtrekking

Bikeikejöring

Skijöring

Canicross

Dogfrisbee

Flyball

za příspěvky a fotografie děkujeme Nadě Zahajské

 

 

 

 

Agility
Je obdoba koňského parkurového skákání. Jelikož jsou pejsci menší a pohyblivější než koně, jsou na trať zařazovány krom skokových překážek i prvky jako je slalom, houpačka, kladina, proskokový kruh a pevný i látkový tunel. Parkur agility má 12 až 20 překážek a záleží jen na rozhodčím jaké překážky si zvolí do své trati. Pes s pohybuje na parkuru bez obojku a vodítka, na pokyn psovoda překonává překážky v určitém pořadí a snaží se trať proběhnout co nejrychleji a samozřejmě bez chyb. Agility je sport pro kohokoli s jakýmkoli psem. Stačí mít chuť se hýbat a mít pejska nadšeného skokana. Agility se dá dělat vrcholově (má mistrovství) nebo jen tak rekreačně.
Špringři a agility se k sobě velice dobře hodí. Špringři jsou mrštní, hbití a přibývající věk jim nijak neubírá na rychlosti. Na rozdíl od ovčáckých psů, kteří dokáží pracovat na velkou vzdálenost je však vrozená povaha špringra –závisláka trošičku na obtíž a je tedy nutné, pokud nejste rozený sprinter, této skutečnosti výcvik přizpůsobit a naučit pejska větší samostatnosti. Jinak se vám stane, že se vám špringr v letu nad překážkou otočí o 180° a vrátí se k vám pokud zrovna lapáte po dechu několik metru za ním.

Klub agility ČR http://www.klubagility.cz/

     

 

 

 

 

 

Coursing
Coursing je předchůdcem klasických chrtích dostihů na oválu. Cílem coursingu je ulovit kořist, kterou představuje igelitový střapec tažený navijákem v přírodním terénu. Dráha dlouhá 700 metrů je navržená tak, aby psi museli projevit své lovecké schopnosti. Pes nikdy neví kdy mu kořist unikne a v jakém úhlu zahne a záleží jen na jeho inteligenci jak se s těmito záludnostmi vypořádá. Výkon psů hodnotí rozhodčí podle pěti kritérií: rychlost, úsilí při pronásledování, inteligence, obratnost a odolnost, tato kritéria jsou samostatně bodována. Dnes už není coursing jen doménou chrtů, ale může se ho zúčastnit jakékoli plemeno, nebo i kříženci, důležité je, aby byl pejsek v dobrém zdravotním stavu a měl zájem o pohybující se „kořist“.
Špringři berou coursing jako báječnou příležitost dosyta si zaběhat. Jelikož je trať dost dlouhá a špringr se řadí mezi „čuchače“, což není pro tento druh sportu zrovna ideální (pes má sledovat kořist především zrakem), často se stane, že když se špringrovi ztratí kořist z dohledu začne se orientovat nosem a jak známo igelit nevoní a proto se vrátí jak je pro vychovaného špringra přirozené zpět k pánečkovi.
Přesto nedoporučuji tento sport provozovat se špringrem, který není na 100% ovladatelný. Jinak si ze svého špringra můžete vychovat nenapravitelného štváče zvěře, který se orientuje pouze zrakem a když uvidí na horizontu mihnout se zajíce tak za ním vyběhne a bude mu jedno, že cestou musí minout frekventovanou silnici.

Český coursingový klub www.coursingcz.info

     

 

 

 

 

Dogtrekking
Je extrémním vytrvalostním kynologickým sportem, který se zrodil v hlavách outdoorových nadšenců. Cílem je projít stanovenou trasu ve stanoveném časovém limitu. S povinnou výbavou (bivakovaní potřeby, strava pro psa a člověka, plastikové láhve na pitnou vodu, miska pro psa, čelová svítilna, příslušná mapa dané oblasti a lékárnička obsahující 1x obvaz hotový,  1x obinadlo elastické, 5x náplast s polštářkem, 1x izotermická fólie, dvě botičky pro každého psa s kterým vyrazí účastník na trať. Se psem připoutaným po celou dobu na vodítko. V žádném případě není možno jít se psem "na volno" (ani krátkodobě). V krajině se orientujete podle mapy a itineráře připraveného pořadatelem. Účelné je pokud vás pes táhne. Vítězem je papírově ten nejrychlejší, ale ve skutečnosti je vítězem každý kdo na trase překoná sám sebe a dorazí do cíle.
Jste-li majiteli špringra a ještě k tomu vyznavači turistiky směle do toho! A je jedno vyrazíte-li na oficiální závod nebo jen tak na toulky po vašem okolí. Pokud máte energického špringra který táhne, určitě se vám vyplatí zainvestovat a pořídit speciální vybavení nejen pro psa, ale i pro člověka. Pro psa je to polstrovaný postroj a vodítko s amortizérem, případně šňůra s amortizérem, který tlumí nárazy a pro člověka bederní opasek se spodním tahem, ke kterému připnete již zmiňované vodítko či šňůru.

Dogtrekking www.dogtrekking.info

     


 

 

 

Bikejöring, Skijöring a Canicross
Jste-li vyznavači cyklistiky můžete zkusit bikejöring. Jedná se o terénní jízdu na kole se psem na vodítku. V zimě vyměníte kolo za běžky a je to skijöring nebo když to počasí dovolí jen běžíte a je to canicross. Ke všem těmto sportům se vám bude hodit vybavení jako na dogtrekking (postroj, šňůra, opasek). Výhodné je, pokud je pes aktivní v tahu. Bez cíleného výcviku v zápřahu jsou tyto aktivity se špringrem poměrně nebezpečné. Špringr je zkrátka lovecké plemeno – slídič, jednak bude přebíhat zleva doprava a druhak setkání se zvěří byste nemuseli ve zdraví přežít. Proto tedy zapřahejte špringry jen na širokých cestách nebo pláních, v lese a na krkolomných místech jim raději umožněte pohyb na volno, ale i tak se musíte mít na pozoru neboť co chvíli vám s rošťáckým výrazem vlezou do cesty.

     


 

 

 

Dogfrisbee
Nebo-li létající talíř, který má pes za úkol chytit nejlépe ještě ve vzduchu. Soutěží se v několika disciplínách z kterých je nejatraktivnější freestyle, kde pes spolu s pánem předvádí různé akrobatické prvky.
Frisbee je výborný sport na vybití špringří energie a vrozené chuti aportovat. Navíc není pro člověka tak fyzicky náročný jako jsou výše uvedené sporty. Nejdůležitější je, naučit se správné techniky hodů, což většinou dá nejvíc práce. Frisbee se dá dělat profesionálně (má svůj klub a pravidla), nebo můžete špringrovi házet talíř jen tak pro radost.

DiscDog klub České republiky www.discdog.cz

 

 

 

 

Flyball
Jedná se o soutěž družstev, kde pes je vyslán přes 4 skokové překážky k boxu ze kterého si spuštěním mechanismu uvolní tenisový míček, jenž aportuje přes překážky zpět k majiteli. Takto se vystřídají všichni členové družstva. Vítězí samozřejmě nejrychlejší družstvo.
Tento sport je vhodný pro špringry, kteří jsou v aportování k neutahání a vydrží běhat hodiny stále se stejným zapálením pro míček.

Flyball Club ČR www.flyball.cz